2017 Mark Lause, Ph.D.
2016 Rosemary Feurer Ph.D.
2015 Lisa Phillips Ph. D.
2014 Fran Quigley
2013 Peter Cole
2012 Dr. Daniel Byrne
2011 James Green
2010 Stewart Acuff
2009 Rosemary Feurer Ph.D.
2008 Dr. Randy Mills
2007 Timothy Lynch – Ph.D.
2006 Rosemary Feurer – Ph.D.
2005 Dr. Samuel White
2004 Indiana Lt. Governor Frank O’Bannon
2003 No Speaker
2002 Joe Glazier
2001 Cecil Roberts – UMWA International President
  Gene Worthington – portrayed “John L. Lewis”
2000 Karen Vuranch – portrayed “Mother Jones”
1999 Ed Fire – IUE International President
  Gary Fritz
1998 Cecil Roberts – UMWA International President
  Rev. Jesse Jackson – Rainbow Coalition
1997  No Speaker
1996  Cecil Roberts – UMWA International President
1995  No Speaker
1994 Jess Sharber – ABGWIU Local # 104 Business Agent
  Tommie Blaylock – ABGWIU International Vice President
  Bill Yockey – UMWA International Staff Representative
1993 Richard Trumka – UMWA International President,
  Evan Bayh – Indiana Governor
  Frank McCloskey – Indiana 8th District Congressman
1992  No Speaker
1991 Frank O’Bannon – Indiana State Lt. Governor
  Chuck Deppert – Indiana State AFL-CIO President
1990 Cecil Roberts – UMWA Internatonal Vice President
  Frank McCloskey – Indiana 8th District Congressman
  Baron Hill – 7th District Congressman
  Joe Hogsett – Indiana Secretary of State
1989  No Speaker
1988 Frank McCloskey – Indiana 8th District Congressman
1987 Jon Banovic – UMWA International Secretary Treasurer
1986 Richard Trumka – UMWA International President
1985  No Speaker
1984 Richard Lugar – Indiana US Senator
1983  No Speaker
1982  No Speaker
1981  No Speaker
1980  No Speaker
1979 Larry Reynolds
1978 Butch Weist
  David Kelly
1977  No Speaker
1976 Leroy Patterson
1975 Mike Padgett
  Charlie Harden
1974 Arnold Miller
  Jake Jabonleski
1973 Major Gene Vinson
  Robert Ednay
  Tom Gallagher
  Dick Harris – Indiana State Senator
1972 Bradford W. Bird – UMWA International Director of Occupational Health & Safety
1971 Rev. Frank McCandless
1970 Charles Haylis – Vice President of Amalgamated Meatcutters & Butchers Union
  William Turnblazer – International Executive Board member of UMWA
1969 Charles Haylis – Vice President of Amalgamated Meatcutters & Butchers Union
  William Killen – International Executive Board member of UMWA
  William Turnblazer – International Executive Board member of UMWA
1968 Birch Bayh – Indiana U.S. Senator
  Ernest Goad – International Executive Board member of UMWA
  Roger Zion – Indiana 8th District Congressman
1967 Jake Roberts – Indiana State AFL-CIO Vice President
  Joe Shannon – International Executive Board member of UMWA
1966 Robert Brown – International Association of Machinists Union
  George Titler – Vice President of UMWA International Union
1965 Dallas Sells – Indiana State AFL-CIO President
  Dr. Winebrenner – Medical Administrator for the University of Louisville
  Roy Hudens – Medical Administrator for the University of Louisville
1964 Dallas Sells – Indiana State AFL-CIO President
  Ernest Goad – International Executive Board member of UMWA
1963 Bill Bray
1962 Louis Austin
1961 Joe Shannon – International Executive Board member of UMWA
  Louis Austin – UMWA District #11
  David Higginbotham
1960 Winfield K. Denton – Indiana 8th District Congressman
  William Bray – Indiana 7th District Congressman
  Matt Welch – Indiana Democrat nominee for Lt. Governor
  Wilbert Killion – International Executive Board member of UMWA
1959 Marten Brenten
  Matt Welch – Indiana Democrat nominee for Lt. Governor
1958 Indiana 7th District Congressman – William Bray,
  Dallas Sells – President of the Indiana AFL – CIO
  P. F. Montgomery
  Hugh Dillion
1957 Winfield K. Denton – Indiana 8th District Congressman
  Michael Widman of the UMWA International Office
1956 Claude Wickard – Former Sec. of Agriculture,
  Vern Hill of the UMWA International Office
  Tom Rainey of the UMWA International Office
1955 George Doupe of the Indiana Farm Bureau
1954 Joseph Yablonski of the UMWA International Office
  Robert Norris of the Indiana Farm Bureau
  George Gettinger – candidate for the Indiana 7th District Congressional seat
1953 D. Bailey Merrill – Indiana 8th District Congressman
  Charles Ferguson of the UMWA International Office
  George Doupe of the Indiana Farm Bureau
1952 John Watkins – Indiana Lt. Governor
   Louis Austin – UMWA District # 11
1951 William Bray – Indiana 7th District Congressman
  John Kmetz of the UMWA International Office
  Wilkes Barre of the UMWA International Office
1950 Indiana 8th District Congressman – Winfield K. Denton
  J. C. Lewis of the UMWA International Office
  George Harvey – Indiana Farm Bureau
1949 Thomas Raney – International Executive Board member of UMWA
  John Sherman Cooper – Kentucky U.S. Senator
  George Harvey – Indiana Farm Bureau
1948 George Harvey – Indiana Farm Bureau
  A.V. Burch – Indiana State Auditor
  William Sneed – International Executive Board member of UMWA
1947 Larry Brandon – Indiana Farm Bureau
  John T. Jones – International Executive Board member of UMWA
1946 Tom Laite
  Winfield K. Denton – Candidate for 8th Congressional
  Robert Condra UMWA International Representative
1945 Charles M. LaFollette – Indiana 8th District Congressman
  Thomas Raney – International Executive Board member of UMWA
1944 Floyd J. Hemmer – Indiana Democrat nominee for Lt. Governor
  Joe Beard – Director of UMWA District #50
  Elmer Whitman – International Executive Board member of UMWA
  Charles M. LaFollette – Indiana 8th District Congressman
1943 Sam Jackson – Indiana State Attorney General
  William Mitch Director of UMWA District #20
1942 Clement Maion – Indiana Superintendent of Public Schools
1941 Larry Williams – Indiana Farm Bureau
  Judge Harold Hendrickson
  James Terry – International Executive Board Member of the UMWA
  B.J. Braw – Indian Townsend Movement
1940 O.D. Brissenden – Illinois Farm Bureau
  Gerald Landis – Indiana 7th District Congressman
  Sherman Milton – Indiana U.S. Senator
1939 Larry Brandon – Indiana farm Bureau
  Phillip LaFollette – Wisconsin Governor
  Alexander F. Whitney – President of Brotherhood of Railway Trainmen
1938 Larry Brandon – Indiana farm Bureau
1937 Edmond C. Foust – Editor of Hoosier Farmer
  Albert Stump – Indiana Attorney General
1936 Miss Josephine Roche – “America’s Greatest Woman” – Assistant Secretary of the U.S. Treasury
  William Tracy – General Secretary of Black and Clay Union
  Hassil Schenck – Vice President of Indiana Farm Bureau
1935 Carl D. Thompson – Secretary of Public Ownership League of America
  C.L. Masterson – Indiana Farm Bureau
  George D. McCarty – University of South Dakota
1934 O.T. Brazelton – Mayor of Princeton, Indiana
  Judge Claude A. Smith – Gibson County Circuit Court
  M. W. Thatcher of Washington D.C. – Legislative Rep. of Farmers National Grain Corporation
  A. W. Whitney – President of the Brotherhood of Railroad Trainman
  A.S. Greenwood – xxx U.S. Congressman
1933 C. S. Masterson – Indiana State Farm Bureau
  Carl D. Thompson – Secretary of Public Ownership League of America
  Dr. G. Bremley Oxnam
1932  No Speaker
1931 O.T. Brazelton – Mayor of Princeton, Indiana
  Farmer Brown of Arizona
  John McCarthy – Mayor of Washington, Indiana
  Boyd Gurley – Editor of the Indianapolis Times
1930 O.T. Brazelton – Mayor of Princeton, Indiana
  Cliff Townsend – Secretary Indiana State Farm Bureau
  Judge Claude A. Smith – Gibson County Circuit Court
  T. N. Taylor – President Indiana Federation of Labor
  William Mitch – Secretary Treasurer of UMWA District # 11
  Fred N. Aten Railroad Carmen Union
  Adolph J. Fritz Sec of Indiana State Federation of Labor
1929 Van A. Bittner – President of West Virginia International Federation of Labor
  G. A. Van Hook – VP of the Indiana State Farm Bureau
  Judge Claude A. Smith – Gibson County Circuit Court
  William Raney – International Executive Board Member of the UMWA
  Fred N. Alen
1928 William H. Settle – President of Indiana State Farm Bureau
  Leon Worthall – Organizer for UMWA International Office
  James Terry – Terra Haute, Indiana UMWA International Office
1927 Emil Seidel – Mayor of Princeton, Indiana
  Thomas Elsfelder of Milwaukee, Wisconsin
1926 Kate Richard O’Hare
  William H. Settle – President of Indiana State Farm Bureau
  T. N. Taylor – President Indiana Federation of Labor
  Power Hapgood – Harvard Graduate & Miner of wide experience
1925 William Mitch – Secretary Treasurer of UMWA District # 11
  James W. Kelly
  Ora Gasaway – UMWA International Office
  Rev. D. M. Mathias spoke on Evolution
  Reverand James W. Kelly of Terra Haute, Indiana
1924 John Walker – President of Illinois State Federation of Labor
1923 Charles Fox of Terra Haute – President Indiana State Federation of Labor
  Lonnie Jackson – President of UMWA District # 23
1922 Paul Mauck of Evansville, Indiana
  Frank Bolin & Grover Burkart
1921 Edgar Marynell
  J. Dillion of Indianapolis, Indiana
  William Schmidt of Terra Haute, Indiana
  William Mitch of Terra Haute, Indiana – Secretary Treasurer of UMWA District #11
1920  No Speaker
1919 Rev. Spraque
  Charles Fox of Terra Haute – President Indiana State Federation of Labor
1918 Honorable John W.Brady of Evansville, Indiana
  Honorable W. E. Stilwell of Evansville, Indiana
  Honorable Arch M. Hall of Ft. Branch, Indiana
1917  Mother Jones
  William Tieman
1916  Mother Jones
  William Tieman
  William Raney
  Ralph Stevens
  W. F. Jaus
1915 W. H. Raney
1914 W. D. Van Horn – Past President of UMWA District # 11
  A. D. Twineham
  Judge S.L. Vanderveer
  Luther Bensor
1913 William Houston – President UMWA District # 11
  Frank Manely of the Switchman’s Union
  John Brite & John T. McNamee – Editors of Locomotive Firemen & Engineer Magazine
  Mother Jones – failed to appear
1912 William Raney – International Executive Board Member of the UMWA
  Fred Rammage
  E. E. Baker
1911 W. D. Van Horn – Past President of UMWA District # 11
  O. D. Smith – Organizer of The American Federation of Labor
  William Raney – International Executive Board Member of the UMWA
  James Bradley of New York, New York – International Ironworkers Union
1910 J. C. Skemp of Lafayette, Indiana – International Secretary of Painters & Decorators Union
1909  No Speaker
1908  James Mauck
  F. L. Ronemus
  J. H. Keeman
  Congressman M. D. Foster
1907  Fred Bay
  William Hay
  William O’Conor
1906  No Speaker
1905 Charles W. Kleckner
1904 Honorable J. W. Fureell of Terra Haute, Indiana
  William Raney – International Executive Board Member of the UMWA
  Professor H. F. Smith
1903  No Speaker
1902 Honorable J. W. Brady of Evansville, Indiana
  William Raney – International Executive Board Member of the UMWA
  Honorable Thomas Duncan – President of Princeton Coal & Mining Company
1901 Edwin F. Gould – Editor of “The Union”
1900  No Speaker
1899  No Speaker
1898  No Speaker
1897  No Speaker
1896  No Speaker
1895  No Speaker
1894  No Speaker
1893  No Speaker
1892  No Speaker
1891  No Speaker
1890  No Speaker
1889  No Speaker
1888  No Speaker
1887  No Speaker
1886 Moses Smith of Evansville, Indiana
  Miss Luella F. Mackey of Sullivan, Indiana
  Honorable Jesse Harper of Danville, Illinois – a prominent lawyer of that State
  W. H. Anderson (colored) of Evansville, Indiana